Odvrátená stránka kozmetiky

Ako v zdraví prežiť chemickú inváziu

Pestujete zdravotný štýl, jete zdravo a športujete? Len tak ďalej, to vám celkom isto prospeje.  Viete však o tom, že pokožka má až 10-krát väčšiu schopnosť absorpcie ako hrubé črevo? Nenadarmo sa o pokožke hovorí ako o druhých pľúcach. No v modernej priemyselnej spoločnosti je ľudské telo neustále vystavené pôsobeniu chemikálií, a to často zákerným, nepozorovaným spôsobom. Prvé náznaky zdravotných komplikácií zvykneme tak dlho bagatelizovať, až kým nezačnú byť pre nás príliš obmedzujúce. To bol aj môj prípad. Trvalo mi dosť dlhú dobu, kým som prišla na to, v čom to je. Okrem vnútorných príčin, ktoré budú predmetom iných článkov na tejto stránke, som sa začala hlbšie zaoberať tým, čo nanášam na pokožku. Zistila som, že väčšina prípravkov na ošetrenie pokožky tváre a tela obsahuje absolútne nevhodné chemické látky so závažnými vedľajšími účinkami. Cena prípravku v tomto smere nie je vôbec relevantným ukazovateľom. Mnohé luxusné výrobky sú práve tak neprijateľné ako tie lacnejšie. Preto prvá vec, ktorú som razantne uviedla do praxe, bola zmena môjho postoja ku reklame. V tomto zmysle mi napadá Oliviero Toscani a jeho citát o reklame ako navoňanej zdochline – v kozmetike to platí hneď dvakrát…

Škodlivé chemikálie nájdete úplne všade, občas som mala dokonca pocit, že sa pred nimi nedá ujsť. Spočítajte si na prstoch, koľkokrát za týždeň si umývate ruky a vlasy, koľkokrát sa sprchujete alebo kúpete, koľkokrát sa krémujete alebo používate iné kozmetické a čistiace výrobky a zistíte, že vám všetky prsty nebudú stačiť. Pri každom z týchto úkonov  prenikajú cez pokožku do tela látky obsiahnuté v prípravkoch a pokračujú cez krvný obeh do celého tela. Pokiaľ sú to látky škodlivé, skôr či neskôr to zistíte. A zaplatíte – podráždenou a vysušenou pokožkou, alergiou, v horšom prípade poškodením vnútorných orgánov, ktorých úlohou je prefiltrovať toxické odpady z tela von – pečeň, obličky a lymfatický systém a mimo nezostane ani štítna žľaza, ktorú čaká hormonálny chaos.

Možno sa pýtate, prečo sa takéto látky napriek šokujúcim laboratórnym výsledkom smú vôbec používať. Dôvodov je viac, začnem od toho najprozaickejšieho: ide o peniaze. V porovnaní s kvalitnými zložkami sú lacné a rýchlejšie dostupné. Výrobcovia sa častokrát odvolávajú na to, že sporné látky sú použité v nízkej koncentrácii, ale je logické, že každým použitým výrobkom sa táto koncentrácia násobí. Ďalším z dôvodov je, že prinášajú rýchly, ale žiaľ väčšinou iluzórny výsledok. Typickým príkladom sú silikóny v šampónoch a vlasových kondicionéroch, maskách a olejoch. Obalia vlas vrstvou silikónu, vlasy sú krásne hebké, ale vo vnútri rovnako poškodené ako predtým. Sedliacky rozum mi hovorí, že čo je poškodené, treba odstrihnúť. Inej cesty niet. No a napokon – výrobcov teší i to, že sú ich výrobky vďaka chemickej konzervácii trvácnejšie – ale poteší to i vás, keď vám dlhodobé používanie parabénov spôsobí kontaktnú alergiu a nepriaznivo ovplyvní plodnosť v dôsledku mierne estrogénnej aktivity, ktorú vykazujú?

Pozrime sa teda na niektoré z týchto chemických látok.

Minerálny olej je jedným z produktov frakčnej destilácie ropy. Je to priehľadný, bezfarebný olej pomerne nízkej hodnoty a vyrába sa vo veľkých množstvách. V deklarácii na kozmetickom výrobku ho vystopujete ako Mineral Oil, Cera Microcristallina, Microcrystalline Wax, Paraffinum liquidum, Paraffin, Ozokerit, Ceresin a Petrolatum/Vaseline.  Ako náhrada kvalitných rastlinných olejov sa používa v mnohých kozmetických výrobkoch, predovšetkým v telových mliekach a olejoch (aj pre deti), hutných krémoch do chladného počasia (cold cream), mastiach a v dekoratívnej kozmetike, pričom môže tvoriť až 90% podiel na výrobku. Miera dráždivosti pokožky v podstatnej miere závisí od jeho čistoty. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) klasifikuje nerafinovaný alebo málo rafinovaný minerálny olej ako karcinogén skupiny 1, zatiaľ čo vysoko rafinované oleje patria do skupiny 3 – to znamená, že sa u nich nepredpokladá karcinogénny účinok, ale dostupné informácie nepostačujú na ich zaradenie do kategórie „neškodné“. Na pokožke sa správa ako plastový obal, ktorý narúša obrannú bariéru pokožky, pretože znemožňuje jej dýchanie a bráni vo vylučovaní toxínov a vlastnej tvorbe kožného tuku. Používanie minerálneho oleja vedie ku spomaleniu bunkového metabolizmu, a tým ku predčasnému starnutiu, akné, rôznym kožným ochoreniam, upchatým pórom a vysúšaniu pokožky. Akumuluje sa v lymfatických uzlinách a bráni vstrebávaniu vitamínu A v črevách. Navyše dlhodobé používanie rôznych foriem minerálneho oleja spôsobuje závislosť a roztáča bludný kruh zhoršujúcej sa suchosti pokožky a častejšieho používania koncentrovanejších výrobkov na báze minerálneho oleja.

Parabény je skupinové označenie pre chemikálie, ktoré sa v dôsledku nízkej ceny veľmi často používajú ako konzervačné látky v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Nájdete ich v šampónoch, bežných hydratačných krémoch, géloch na holenie, lubrikačných géloch, make-upoch, zubných pastách atď. Čo sa týka chemického zloženia, sú to estery kyseliny paraben-hydroxybenzoovej (methyl-, ethyl-, propyl-, butyl-, izobutyl-parabén). Dlho boli považované za celkom neškodné, avšak v posledných rokoch sa stále častejšie vyskytujú pochybnosti o tom, najmä pokiaľ ide o kozmetické prípravky.  Zistilo sa totiž, že u citlivých osôb spôsobujú kontaktnú dermatitídu (žihľavka – urticaria) a niektoré parabény dokonca vykazujú mierne estrogénnu aktivitu. Ďalej sa zvažuje ich možný vplyv na vznik a vývoj rakoviny prsníka (stopy parabénov sa našli v rakovinových nádoroch v prsníkoch), maternice a najčastejšie kože. Skúma sa aj skutočnosť, do akej miery estrogénna aktivita parabénov ovplyvňuje stále častejšie sa vyskytujúci skorý nástup puberty u dievčat. 

Silikóny sú syntetické lipidy (tuky) na báze ropy, ktoré sa v prírode nerozkladajú. Chemické zloženie ropy umožňuje rozličné molekulárne štruktúry. Silikóny majú sčasti povahu minerálneho a sčasti prírodného oleja. Spolu s PEG (polyetylénglykol) a PPG (polypropylénglykol) alebo pri predávkovaní silikónmi sa potlačí tvorba vlastných lipidov v pokožke, vzniká závislosť na silikónoch a dochádza k zhoršeniu stavu pokožky. Obnovenie prirodzenej lipidovej vrstvy na pokožke si vyžaduje zdĺhavý proces regenerácie pokožky prírodnými olejmi. V deklarácii na výrobku ich nájdete pod rôznymi názvami s koncovkami - siloxane, -methicone, -methiconol, ako napr. dimethicone, cyclomethicone, dimethicone copolyol, phenyl trimethicone, amodimethicone, dimethiconol, stearyl dimethicone, cyclopentasiloxane, cyclohexasiloxane, polymethylsiloxan a iné. Ako som spomínala, často sa nachádzajú vo vlasových výrobkoch, lacno a rýchlo vedú k viditeľnému, ale žiaľ povrchnému efektu. Vlasy sú lesklé, pretože sú obalené vrstvou silikónovou vrstvou, lepšie sa rozčesávajú a navonok zaceľujú rozštiepené končeky. Je to však začarovaný kruh: zničené vlasy sú navonok vylepšené, vyzerajú zdravo, avšak vo vnútri sú stále rovnako poškodené. Tým, že sa silikónový film horšie vymýva, bráni pôsobeniu iných vlasových produktov, preto sa stav vlasu ešte zhorší. A znova príde na radu silikón. Ešte horšie je to v prípade šampónov, pri ktorých lepivé silikóny držia na pokožke hlavy, čím spomaľujú rast vlasov a môžu viesť k podráždenej, zapálenej a svrbivej pokožke. Dokonca môžu prispieť k vypadávaniu vlasov. Ďalej sa používajú ako prostriedok na zvláčnenie a zmäkčenie pokožky v telových mliekach a krémoch. Ich molekuly sú však príliš veľké na to, aby prenikli do pokožky, preto upchávajú póry, čím spôsobujú nedostatok kyslíka v pokožke, hromadenie toxínov a zápalové procesy, alergie, podráždenie a vysúšanie pokožky a tvorbu vyrážok. Rovnako sa akumulujú v pečeni a lymfatických uzlinách a môžu podnietiť vznik nádorov. Kvôli obavám z nepriaznivého dopadu silikónov na životné prostredie, predovšetkým na morský život, vyzvali niektoré krajiny spoločnosti silikónového priemyslu, aby poskytli viac relevantných informácií a vedeckých záverov týkajúcich sa bezpečnosti silikónov.

Ftaláty, predovšetkým dietylftalát, sú ďalšou problematickou zložkou v krémoch. Väčšina výrobcov ho používa na denaturáciu alkoholu pridaného do výrobku. Dietylftalát nepriaznivo vplýva na ochranný plášť pokožky a vyvoláva podozrenie, že poškodzuje pečeň, obličky a rozmnožovacie orgány. Ftaláty všeobecne vykazujú hormonálnu činnosť. Myslieť na ne treba aj v súvislosti s ohrievaním plastových nádob v mikrovlnnej rúre.

Diethanolamín (DEA), monoethanolamín (MEA) a triethanolamín (TEA) sú súčasťou rozpúšťadiel, emulgátorov a čistiacich prostriedkov, v kozmetike sa používajú na zmäkčenie, zvlhčenie a na tvorbu peny v prísadách do kúpeľa, šampónoch, mydlách a sprchových géloch. V deklarácii sa najčastejšie uvádzajú v spojení s iným prvkom, ktorý neutralizujú. Hľadajte preto cocoamide DEA alebo MEA (zlúčenina mastných kyselín z kokosového oleja s diethanolamínom alebo monoethanolamínom), lauramide DEA (zlúčenina nasýtenej mastnej kyseliny laurovej s diethanolamínom) a iné. Sú to chemické látky s nepriaznivým vplyvom na hormonálny systém a je o nich známe, že sú karcinogénne. V minulosti sa o ich karcinogénnom účinku hovorilo iba v súvislosti so vznikom nitrátov a nitrozamínov, avšak najnovšie štúdie potvrdzujú karcinogénny potenciál aj bez nitrátov.  Uvádzajú sa v súvislosti s nárastom rakoviny pečene a obličiek. Okrem toto dráždia pokožku a sliznice. Zvlášť pozorný treba byť pri používaní výrobkov s obsahom týchto zlúčenín u detí.

Propylénglykol (PG) je jednou z kozmetických foriem minerálneho oleja. O jeho „univerzálnosti“ svedčí aj fakt, že sa používa aj na výrobu brzdovej a hydraulickej kvapaliny a priemyselných nemrznúcich zmesí, pričom nie je rozdiel medzi priemyselným propylénglykolom a propylénglykolom používaným v kozmetike, kde sa používa ako zvlhčovadlo, presnejšie povedané, pomáha udržať vlhkosť v pokožke alebo kozmetických výrobkoch, pretože zabraňuje úniku vlhkosti. Nájdete ho vo väčšine make-upov, vlasových produktoch, telových mliekach, balzamoch po holení, deodorantoch, ústnych vodách a zubných pastách. Bezpečnostné pokyny pre prácu s propylénglykolom v priemysle varujú pracovníkov pred jeho kontaktom s pokožkou, lebo má silne dráždivý účinok a môže poškodiť pečeň a obličky. V dôsledku jeho schopnosti rýchlo prenikať do pokožky preto musia pracovníci počas práce s touto toxickou látkou používať ochranné rukavice, oblečenie a okuliare. Spotrebitelia však chránení nie sú a márne by hľadali akékoľvek varovanie na deodorantoch, kde je koncentrácia častokrát vyššia ako pri bežnom priemyselnom použití.

Laurylsulfát sodný (angl. Sodium Lauryl Sulfate – SLS) je agresívny leptavý čistič, ktorý sa pridáva do prostriedkov na čistenie podláh v garážach, na odmastenie strojov a umývanie áut. Používa sa na tvorbu peny. Vo vyššej koncentrácii dráždi oči, dýchacie orgány a pokožku. Tvorí jednu z najpodstatnejších zložiek v zubných pastách, šampónoch, kondicionéroch a iných penivých výrobkoch. Závery univerzitných výskumov na American College of Toxicology uvádzajú, že laurylsulfát sodný môže spôsobiť zrakovú disfunkciu u detí. Iné výskumy preukázali, že laurylsulfát sodný môže poškodiť imunitný systém predovšetkým v pokožke, pretože v dôsledku jeho schopnosti denaturovať proteíny v pokožke (proces, pri ktorom prechádza proteín z usporiadaného do neusporiadaného stavu) dochádza k zápalovým procesom. Jednoznačne patrí k najnebezpečnejším látkam v kozmetickom priemysle. Vedecké experimenty ďalej potvrdili, že v kombinácii s inými chemikáliami môže vytvárať nitrozamíny – známe karcinogény. Podľa American College of Toxicology laurylsulfát sodný zostáva v tele až 5 dní, no iné štúdie hovoria o pretrvávajúcich pozostatkoch v srdci,  pečeni, pľúcach a mozgu. To je vážny podnet na zamyslenie, prečo sa takáto látka naďalej používa v šampónoch, zubných pastách a čistiacich prostriedkoch.

Syntetické vône sa používajú vo väčšine deodorantov, šampónov, pleťových a telových výrobkoch (aj detských) a opaľovacích prípravkoch. Mnohé z týchto zlúčenín sú karcinogénne alebo iným spôsobom toxické.  Označenie “fragrance“ ako vôňa v deklarácii výrobku môže zahŕňať až 4.000 rôznych zložiek, väčšina z nich je syntetická. Môžu spôsobovať bolesti hlavy, závraty, kožnú vyrážku, poruchy pigmentu, kašeľ, zvracanie a alergickú reakciu pokožky.

Hliník v rozličných formách (napr. hliníkové soli) sa používa ako účinná látka proti poteniu. Vo všeobecnosti platí, že je to látka, ktorá dráždi pokožku a spôsobuje zápalové procesy v nej. Tým, že uzatvára póry, bráni poteniu, zároveň však bráni vylučovaniu toxínov z pokožky von. Absorbovanie a usádzanie hliníkových solí v podkožnom prsníkovom tkanive môže byť podnetom k tvorbe cýst v prsníkoch. Do akej miery hliníkové soli prospievajú k vzniku rakoviny prsníka je predmetom skúmania. Viaceré štúdie však potvrdili spojitosť a upozorňujú, že ženy, u ktorých sa v minulosti vyskytli cysty, môžu byť vo väčšom ohrození následného vzniku rakoviny.

Výskyt možných škodlivých látok v kozmetických výrobkoch:

Vlasové kondicionéry: diethanolamín (DEA), propylénglykol, živočíšny tuk
Sprchové gély a mydlá: diethanolamín (DEA), laurylsulfát sodný (SLS), živočíšny tuk
Deodoranty: hliník, bután, propán, propylénglykol, alkohol
Krémy: formaldehyd, glycerín, kaolín, lanolín, minerálny olej, syntetické vône, petrolatum, propylénglykol
Make-up: polyetylénglykol (PEG), minerálny olej, syntetické vône, propylénglykol, glycerín
Ústne vody: alkohol, syntetické ochucovadlá, laurylsulfát sodný
Pena a gél na holenie: diethanolamín (DEA), propylénglykol, laurylsulfát sodný (SLS)
Šampóny: diethanolamín (DEA), dietylftalát, tenzidy, oxybenzón, propylénglykol, laurylsulfát sodný (SLS),
Opaľovacie prípravky: benzofenóny, minerálny olej, petrolatum, lanolín, glycerín, propylénglykol, syntetické vône
Zubné pasty: fluór, fluorid sodný, laurylsulfát sodný (SLS),  propylénglykol, sacharín

 Z hore uvedeného teda vyplýva:

Ak máte doma prípravky s obsahom karcinogénnych alebo inak toxických látok, vyhoďte ich.

Ak máte doma prípravky s látkami spôsobujúcimi alergie, môžete ich používať, vystavujete sa však riziku, že miera tolerancie vášho organizmu voči takýmto látkam bude prekročená.

Moja osobná rada na záver znie: neidentifikujte sa emocionálne so žiadnou kozmetickou značkou ako takou, ale striktne posudzujte jej obsah. Máte na to plné právo a použijem slogan z istej reklamy, tentokrát však v inom zmysle: „…lebo vy za to stojíte…“

Použité zdroje:
Cancer-Prevention-Coalition
Öko-Test Verlag Frankfurt
Wikipedia
Deutsche Haut- und Allergiehilfe e.V.

Comments are closed.