Zásady bezpečného používania esenciálnych olejov Young Living

Esenciálne oleje terapeutickej čistoty Young Living sú vysoko účinné a zároveň bezpečné, je však nutné používať ich náležitým spôsobom. Uvedieme niekoľko základných pravidiel, aby vám práca s olejmi robila radosť a zároveň viedla k prospešným výsledkom.

 • Vždy si prečítajte informácie na etikete esenciálneho oleja.
 • Pred použitím oleja urobte test na vylúčenie alergickej reakcie uvedený vyššie.
 • Ak sa uvádza, že je potrebné esenciálny olej pred aplikáciou zriediť, môžete na tento účel použiť vylepšenú zmes rastlinných olejov z Young Living s názvom V-6 vegetable mixing oil, iný základný masážny olej alebo akýkoľvek iný čistý rastlinný olej. Prírodné oleje nariedia esenciálne oleje, aby nedošlo k podráždeniu pokožky. Majte preto vždy poruke rastlinný olej ako prvú pomoc pri podráždení pokožky esenciálnymi olejmi.
 • Je dôležité mať na zreteli, že ak esenciálny olej nedopatrením vnikne do oka, musíte použiť jemný rastlinný olej (zmes olejov V-6 alebo kvalitný panenský olivový olej) na neho odstránenie, pretože voda v tomto prípade nepomáha.
 • Fľaštičky s esenciálnymi olejmi musia byť vždy dobre uzatvorené a uskladnené na chladnom mieste mimo dosahu detí. Ak dieťa prehltne esenciálny olej, dajte mu mlieko, med alebo inú vhodnú tekutinu rozpustnú v tuku, ako napríklad kozie alebo ryžové mlieko.
 • Neaplikujte esenciálne oleje s vysokým obsahom mentolu (napr. mätový) zvonka na hrdlo alebo na oblasť krku u detí mladších ako 30 mesiacov (2 ½ roka).
 • Esenciálne oleje na báze citrusov ako napr. bergamot, grapefruit, citrón, pomarančmandarínka ako aj zmesi olejov s vyššou koncentráciou citrusov ako napr. White Angelica Purification sa nesmú aplikovať na pokožku menej ako 72 hodín pred vystavením pokožky slnečným lúčom alebo UV žiareniu. Sú fotosenzitívne a mohli by vyvolať alergickú reakciu.
 • Esenciálne oleje neaplikujte do očí a uší.
 • Po bezprostrednej aplikácii esenciálnych olejov nechytajte kontaktné šošovky alebo sa nedotýkajte očí bez umytia rúk. Ak vám do očí vnikne esenciálny olej, kvapnite doň kvapku rastlinného oleja, nie vody. Esenciálne oleje s vysokým obsahom fenolov ako napr. pamajorán obyčajnýslamiha úzkolistá, škorica, materina dúška, klinček, citrónová tráva, bergamot, zmes olejov Zlodeji/ThievesImmuPower môžu poškodiť kontaktné šošovky a podráždiť oči. Pred prácou s kontaktnými šošovkami si preto vždy dobre umyte ruky.
 • Ľudia trpiaci epilepsiou a vysokým krvným tlakom by používanie esenciálnych olejov mali konzultovať s lekárom. Je potrebné vyhýbať sa olejom yzop, fenikelvratič obyčajný.
 • Pred vnútorným použitím esenciálnych olejov s označením GRAS (Generally Regarded as Safe –  oleje schválené na vnútorné užívanie Úradom pre kontrolu potravín a liečiv v USA ), je potrebné zriediť ich tekutinou rozpustnou v oleji (med, olivový olej alebo kravské, príp. kozie mlieko).
 • Nepridávajte do kúpeľa esenciálne oleje v nezriedenej forme. Na tento účel použite gélový základ do kúpeľa od Young Living, do ktorého pridáte zopár kvapiek esenciálneho oleja podľa vášho výberu. Gélový základ slúži na rozptýlenie esenciálneho oleja v kúpeli.
 • Tehotné ženy by mali konzultovať s lekárom používanie esenciálnych olejov ovplyvňujúcich hormonálnu činnosť ako napr. šalvia muškátová, šalvia lekárska, vratič obyčajný, borievka a fenikel.