Všetko o Zlodejoch

„Súčasný výskum na mnohých univerzitách preukázal, že neexistuje jediný rus, ktorý by dokázal mutovať v prítomnosti esenciálneho oleja. Naopak, všetky vírusy dokážu mutovať v prítomnosti liekov vytvorených človekom.“

- Dr. Gary Young, zakladateľ Young Living

Vznik terapeutického oleja s intenzívnym protivírusovým, antiseptickým, antibakteriálnym a protiinfekčným účinkom a kurióznym názvom Zlodeji (po angl. Thieves) je inšpirovaný zaujímavým príbehom z 15. storočia. Viaže sa k postavám štyroch zlodejov vo Francúzsku z obdobia šírenia čierneho moru, ktorí okrádali obete moru a pritom sa nenakazili. Keď ich chytili, dostali miernejší trest výmenou za tajný recept na ochranu pred nákazou – bola to zmes olejov z klinčeka, rozmarínu a iných aromatických bylín.

Young Living preto inšpiratívne namiešal zmes olejov z klinčeka, škorice, rozmarínu, citrónu a eukalyptu s cieľom dosiahnuť rovnaký ochranný efekt pred nákazlivými chorobami. Účinnosť oleja Zlodeji bola testovaná na univerzitách a ich závery potvrdzujú vysokú účinnosť proti baktériami a virózam šíriacich sa vzduchom. Tento olej povzbudzuje imunitný systém a celkovo upevňuje zdravotný stav.

Charakteristika jednotlivých olejov:

  • Klinček (Syzygium aromaticum): veľmi účinný antioxidant, výrazne podporuje imunitný systém. Jeho sladká, pikantná chuť pôsobí stimulujúco a revitalizačne. Používa sa aj na dochucovanie jedál, zvýrazňuje ich chuť.
  • Citrón (Citrus limon): veľmi účinný antioxidant. Tento esenciálny olej sa vyrába lisovaním za studena z citrónovej kôry. Kvapka oleja vo vode je perfektným osviežením so všestranným účinkom. Tiež sa používa na dochucovanie jedál, zvýrazňuje ich chuť. Jeho účinok sa využíva aj ako prírodný rozpúšťač a čistič.
  • Škorica (Cinnamomum zeylanicum): dobrú povesť získala svojou schopnosťou nastoľovať harmóniu počas zimných dní a podporou trávenia.
  • Eukalyptus (Eucalyptus radiata): je jedným z najuniverzálnejšie použiteľných olejov spomedzi eukalyptov a jeho účinok je vskutku všestranný. Chladí, osviežuje, povzbudzuje. Keďže sú jeho vôňa i účinok trochu miernejšie a jemnejšie v porovnaní s odrodou Eucalyptus globulus, používa sa najmä u detí. Preukázalo sa, že pri povrchovej aplikácii má schopnosť zabíjať baktérie.
  • Rozmarín (Rosmarinus officinalis): má povzbudzujúci účinok, čo oceníte najmä pri náznakoch únavy, pretože pomáha obnoviť mentálnu bdelosť. Je obľúbenou zložkou v starostlivosti o pokožku a vlasy. Používa sa aj na varenie. Pri povrchovej aplikácii u dospelého človeka sa odporúča používať ho v zriedenej forme, u detí skôr nepoužívať.

Používanie tejto zmesi olejov prostredníctvom ultrazvukového difuzéra je ideálny spôsob, ako naplno profitovať z terapeutického účinku jednotlivých olejov a zároveň naplniť svoj domov nádhernou teplou vôňou. Olej totiž čistí vzduch od baktérii a spór plesní šíriacich sa vzduchom.

Zmes olejov Zlodeji je zároveň hlavnou zložkou výrobkov Young Living určených pre osobnú potrebu a domácnosť. Tu sú:

Tekuté mydlo na ruky: poskytuje antibakteriálnu ochranu a výživu pokožky v jednom. Okrem Zlodejov obsahuje esenciálny olej z pomaranča, výťažky z aloe vera, gingko biloba a vitamín E. Je natoľko jemné, že ho môžete používať často a nemusíte sa obávať vysušenej pokožky.

Tuhé mydlo na ruky: obsahuje účinné esenciálne oleje s antiseptickým pôsobením (klinček, citrón, škorica a eukalyptus – v tomto prípade Eucalyptus radiata), ošetrujúce rastlinné oleje (palmový, kokosový, olivový olej, jojobový olej a olej zo semienok kustovnice čínskej) a botanické výťažky (šťava z aloe vera a výťažok z rozmarínu), ktoré pokožku čistia a zmäkčujú.

Antibakteriálny gél na ruky (bez použitia vody): oceníte všade tam, kde nemáte možnosť umyť si ruky. Predstavuje čistú prírodnú alternatívu k obdobným gélom na báze chemických látok. Esenciálny olej z mäty a zmes Zlodejov sú zárukou čistých rúk, rastlinný glycerín a výťažok z aloe vera pokožku zvlhčia – kdekoľvek a kedykoľvek.

Zlodeji v domácnosti

Young Living vytvoril aj produkty na udržiavanie zdravej a čistej domácnosti bez použitia drastických chemikálií. Environmentálny program OSN a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno totiž zverejnili správu o chemikáliách používaných nielen v domácnosti, ktoré majú nepriaznivý vplyv na endokrinný systém človek a zvierat. Najviac postihnutá je schopnosť reprodukcie, štítna žľaza, mozog a látkový metabolizmus. Niet pochýb o tom, že už i nepatrná zmena vo vedení domácnosti dokáže veľké veci, ktoré každý pocíti na vlastnej koži. Systém starostlivosti o domácnosť v koncepcii Young Living je univerzálny. V centre pozornosti je čisto prírodný koncentrovaný Čistiaci prípravok na domácnosť. Poradí si s odolnými škvrnami i problémovými zónami v domácnosti, a to celkom bez drastických chemikálií a abrazívnych zložiek. Stačí zriediť v predpísanom pomere vo fľaške alebo vedierku podľa predpisu na konkrétny zámer a dať sa do práce. Oceníte jeho čistiaci účinok v:

  • Kuchyňa: chladnička, rúra, kuchynský riad, dosky na krájanie, podlaha
  • Kúpeľňa: steny a závesy sprchového kúta, vaňa, umývadlo, toaleta, podlaha, zrkadlo
  • Spálňa: matrace, návliečky, plachty
  • Bielizeň: pranie, sušenie v sušičke, čistenie škvŕn a fľakov

Inú formu s obdobným účinkom predstavuje Dezinfekčný sprej na báze Zlodejov. Je všeobecne známe, že baktérie sa rýchlo šíria kontaktom s rôznymi plochami. Preto je zmysluplné udržiavať svoje prostredie v čistote. Tento sprej jednoducho a rýchlo vydezinfikuje pracovnú plochu v domácnosti, spotrebiče, vypínače, stoličky, zábradlia, kľučky, umývadlá, toalety a iné zariadenia v domácnosti. Snáď ani netreba dodávať, že je tiež čisto prírodného zloženia, obsahuje zmes olejov Zlodeji a k tomu esenciálny olej z klinčeka.

Zlodeji a ústna hygiena

Malú revolúciu spôsobil Young Living i v starostlivosti o ústnu dutinu. Opäť vsadili na čistú prírodu a urobili dobre. K dispozícii sú tieto výrobky: zubná pasta DentaromeTM, Dentarome PlusTMDentarome UltraTM, ústna voda Fresh Essence PlusTM a dentálna niť.

Zubná pasta DentaromeTM a Dentarome PlusTM je jedinečnou zubnou pastou obohatenou o esenciálne oleje, ktorá účinne bojuje proti mikróbom v ústnej dutine a zubnému povlaku. Nenájdete v nej žiadne syntetické chemikálie, farbivá alebo konzervačné látky a sacharín. V klinických testoch na americkej univerzite Weber State University bol potvrdený antimikrobiotický účinok pasty proti kmeňom mikróbov streptococcus oralis, streptococcus pneumoniae, bramunella catarrhaliscandida albicans. Ďalšia štúdia preukázala, že obsiahnutý mätový esenciálny olej je jedným z najúčinnejších olejov proti tvorbe zubného povlaku. Zubná pasta Dentarome UltraTM navyše šetrne vybieľuje zubnú sklovinu vďaka enzýmu papaín.

Dentálna niť: je vynikajúcim doplnkom zubnej pasty. Obsahuje zmes olejov Zlodeji a mätový esenciálny olej, ktoré sú nanesené na nylonovom vlákne voskovanom sójovým a včelím voskom.

Ústna voda Fresh Essence PlusTM korunuje starostlivosť o ústnu dutinu. Účinne ničí mikróby v ústnej dutine spôsobujúce nepríjemný dych a odstraňuje zubný povlak. Je teda výbornou prevenciou proti ochoreniam ústnej dutiny (napr. paradentóza). Taktiež neobsahuje žiadne syntetické chemikálie, farbivá, príchute alebo konzervačné látky, sacharín ani alkohol. Na rozdiel od komerčných ústnych vôd obsahujúcich eucalyptol a menthol ako hlavné aktívne zložky izolované z esenciálnych olejov, obsahuje táto ústna voda celistvý esenciálny olej. Ukázalo sa totiž, že esenciálny olej ako taký má omnoho intenzívnejší účinok proti mikróbom ako iba jedna jeho izolovaná zložka. No a napokon, komplexný esenciálny olej so všetkými jeho zložkami v prirodzenej harmónii je lepšie prijímaný tkanivami ľudského tela.

Okrem esenciálnych olejov (mäta – konkrétne mentha piperita a mentha spicata, zmes olejov Zlodeji a vetiver) obsahuje ústna voda napríklad deionizovanú vodu, kvetovú vodu z mäty a medovky, koloidné striebro, lecitín, vitamín E a výťažok zo stévie (prírodné sladidlo bez cukru).