Modrá planéta

Inšpirácia k vytvoreniu položky Modrá Planéta prišla ako blesk z čistého neba. Krátke, ale hlboké zamyslenie nad riadkami uverejnenými v rozhovore s geológom Václavom Cílekom, ktorý si v plnom znení môžete prečítať tu.

Tieto riadky hovoria o povodniach ako priamych následkov zlých rozhodnutí – príliš veľa asfaltu, príliš málo stromov a veľa vody, ktorá si hľadá cestu. Nedobré hospodárenie s pôdou a neschopnosť alebo skôr neochota žiť v súlade s prírodnými zákonitosťami a premýšľať činy do dôsledkov.

Poznáte to – ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Nahovárať si, že vzťah ľudského pokolenia k Matke Zemi je výnimkou, považujem za – mierne povedané – naivné. Albert Einstein povedal jasne, že iba hlupák robí stále dokola to isté a očakáva iný výsledok. Ale aby som veci uviedla na pravú mieru, dodávam, že o Prírodu sa až tak nebojím, pretože ona sa o seba vždy postará, ale je možné, že ľudstvo sa toho už nedožije.

Pre tých, ktorí v hĺbke duše cítia, že sa pre našu modrú planétu dá urobiť viac, ako fotiť rozliate koryto rieky a  rozhorčene nadávať na vraj neľútostné živly, vytváram tento virtuálny priestor, v rámci ktorého nájdete možnosti globálnej pomoci planéte Zem, ohrozeným rastlinným a živočíšnym druhom a ľudom v núdzi.